Apurahaa saavien urheilijoiden sosiaaliturvaa vahvistetaan – Mela vastaisi vakuuttamisesta
Hallitus antoi 8.10.2026 eduskunnalle esityksen, jonka mukaan apurahaa saavat urheilijat tulisivat lakisääteisen eläke- ja työtapaturmaturvan piiriin vuoden 2027 alusta. Esityksen toteutuessa Mela vastaisi apurahaurheilijoiden vakuuttamisesta samalla tavoin kuin tieteen ja taiteen apurahansaajien vakuuttamisesta.
Uudistuksen tavoitteena on parantaa apurahalla urheilevien henkilöiden sosiaaliturvaa. Uudistus toisi apurahaa saavat urheilijat eläke- ja työtapaturmaturvan osalta samaan asemaan muiden apurahansaajien kanssa.
Vakuutettavan apurahan tulisi olla myönnetty urheilijan työskentelyyn, kuten harjoitteluun, valmentautumiseen tai kilpailutoimintaan. Esityksen mukaan urheilijan tulisi ottaa vakuutus Melasta, kun hän aloittaa vakuuttamisen ehdot täyttävän työskentelyn urheiluapurahan turvin. Vakuuttamisen edellytykset vastaisivat pääosin tieteen ja taiteen apurahansaajien vakuuttamista koskevia ehtoja.
Vakuutuksen perusteella apurahaa saava urheilija olisi oikeutettu muun muassa
- lakisääteisiin eläke- ja kuntoutusetuuksiin
- ryhmähenkivakuutukseen
- työtapaturma- ja ammattitautikorvauksiin
- lyhytaikaisen sairauden aiheuttaman työkyvyttömyyden perusteella maksettaviin etuuksiin.
Vakuutetulle vahvistettava MYEL-työtulo on vakuutus- ja sosiaaliturvan perusta. Työtulon suuruus vaikuttaa Melan maksaman eläkkeen ja tapaturmakorvausten tasoon sekä esimerkiksi Kelan maksamiin etuuksiin, kuten vanhempain- ja sairauspäivärahaan.
Lakimuutosten on tarkoitus tulla voimaan 1.1.2027.
Lue sosiaali- ja terveysministeriön tiedote: Hallitus esittää: apurahaa saavat urheilijat lakisääteisen eläke- ja työtapaturmaturvan piiriin