Länsi-Uusimaa

Maaseutuasiamies 
Maaseutuasiamies Sofia Bussman
p. 09 29 515 322, sofia.bussman(a)inkoo.fi

ProAgria Etelä-Suomi
info.etela(a)proagria.fi 
Maatalouden neuvontapalveluja. Puhelinvaihde 020 747 3000
Uudenmaan aluetoimisto, Seutulantie 1, 04410 Järvenpää
EU-tuet, viljelysuunnittelu, talous, työterveyshuolto:
Juha Simola p.0400 461715, juha.simola(a)proagria.fi
Raija Kemppainen p. 0400 845 814, raija.kemppainen(a)proagria.fi

Mela-asiamies
Kerstin Westerholm
p. 029 435 2672, kerstin.westerholm(a)mela.fi

Lomituspalvelut
Lohja, Siuntio, Raasepori, Hanko, Inkoo, Kirkkonummi: 
Lomituspalveluesimies Elina Suominen, p. 044 778 7102, elina.suominen(a)salo.fi
Karkkila, Vihti: Lomituspalveluiden toimitusjohtaja Kaisa Tyrni, p. 040 869 6423, kaisa.tyrni(a)hameelinna.fi

Maaseudun tukihenkilöverkko
Keskusteluapua kaikille maaseudun asukkaille toimialasta riippumatta. 
Aluevastaava Heli Väre p. 045 106 7618
Palveleva maaseutupuhelin p. 010 504 5760 (joka päivä klo 18-22) 

MTK-Uusimaan EU-avustajat
Jari Auvinen, p. 0400 102 056 (Lohjan seutu)
Harri Taberman, p. 040 537 2354 (Lohjan seutu)
Ari Tihtonen, p. 040 503 2548 (Lohjan seutu)

Seurakunnat
Lohja:

johtava diakoni Katja Itämäki, p. 044 328 4301, katja.itamaki(a)evl.fi
Vihti:
diakoniajohtaja Päivi Tapaninen, p. 040 353 2241, paivi.tapaninen(a)evl.fi
Siuntio:
diakoni Gun Venäläinen, p. 040 533 6946, gun.venalainen(a)evl.fi
Raasepori:
diakonissa Eija Nuorinko, p. 040 530 1986, eija.nuorinko(a)evl.fi (fi) / Carita Englund, p. 040 572 9510, carita.englund(a)evl.fi (sve)
Inkoo:
Annette Taipalus, p. 040 555 2090, annette.taipalus(a)evl.fi 
Hanko:
vs. diakoniantyöntekijä Eira Paronen, p. 040-1806 111, eira.paronen(a)evl.fi (fi) / diakonarbetare Tage Nylund, p. 040 532 4797, tage.nylund(a)evl.fi (sve)
Karkkila:
diakoni Paula Yli-Hukkala, p. 050 432 9322, paula.yli-hukkala(a)evl.fi
Kirkkonummi:
johtava diakoniatyöntekijä Mika Siltala, p.0500 443 063, mika.siltala(a)evl.fi (fi) / diakon Gun Pettersson, p. 0500 462 243, gun.pettersson(a)evl.fi
Espoo:
yhteinen diakonisihteeri Lilli Snellman, p. 040 531 1006, lilli.snellman(a)evl.fi

Talous- ja velkaneuvonta
Maksutonta velkaneuvontaa Länsi-Uudellamaalla 
Raasepori, Hanko:
velkaneuvoja Alexandra Ek, p. 050 4141 030, ajanvaraus ma klo 10-12, ke 11-12
Kirkkonummi, Inkoo, Siuntio:
velkaneuvoja Juhani Murto, p. 040 5397 261, ajanvaraus ti-to klo 11-12
Lohja:
velkaneuvoja Lea Rautiainen, p. 019 369 1248
Karkkila, Vihti:
velkaneuvoja Maarit Salo, p. 09 4258 2503, ajanvaraus ma klo 9-10.30, ke klo 12-13.30, tai sähköpostitse maarit.salo(a)karviainen.fi
Espoo:
velkaneuvonta p. 0800 934 88, ajanvaraus ma-to klo 10-12
Takuusäätiön velkalinja:
p. 0800 9 8009, soittoaika arkisin klo 10–14. Velkalinjaan voi soittaa kaikkialta Suomesta maksutta ja keskustella nimettömänä kaikista taloudellisiin ongelmiin liittyvistä asioista.

Kriisiapu ja henkinen ensiapu
Länsi-Uudenmaan sosiaalipäivystys

Yhteys ohjautuu hätäkeskuksen, p. 112, kautta virka-ajan ulkopuolella ma-to klo 16-8 ja pe klo 16 - ma klo 8 (Lohja, Vihti, Siuntio, Raasepori, Inkoo, Karkkila, Hanko)
Espoo, Kirkkonummi:
sosiaali- ja kriisipäivystys p. 09 816 42439
Suomen mielenterveysseuran valtakunnallinen kriisipuhelin:
p. 010 195 202, arkisin klo 9-7, viikonloppuisin/pyhinä klo 15-7
Kirkon palveleva puhelin:
0400 221 180, soittoaika su-to klo 20-1, pe-la klo 20-03
MLL:n lasten ja nuorten puhelin:
p. 116 111, soittoaika ma-pe klo 14-20, la-su klo 17-20
Rikosuhripäivystys:
p. 116 006 (valtakunnallinen), soittoaika ma-ti klo 13-21, ke-pe 17-21

Perheneuvonta
Ammatillista, maksutonta keskusteluapua parisuhteen ja perheen kysymyksissä sekä elämän kriisitilanteissa.
Länsi-Uudenmaan seurakuntien perheasiain neuvottelukeskus:
p. 019 328 4260, ajanvaraus ma, ti, to ja pe klo 9-11 ja ke klo 12-14. (Lohja, Vihti, Karkkila, Hanko, Siuntio)
Raaseporin perheasiain neuvottelukeskus
p. 019 238 281, ajanvaraus ti, to klo 9-10, ke klo 13-14 (Raasepori, Hanko, Inkoo, Siuntio)
Kirkkonummen perheasiain neuvottelukeskus, p.0400 229 346 (Kirkkonummi, Inkoo, Siuntio)
Espoon perheasiain neuvottelukeskus, p. 09 8050 2421 

Päihdehuolto
Kerava:
sairaanhoitajien puhelintunnit ma-pe klo 12-13, p. 040 318 3017
Hyvinkää:
päihdepalvelu, p. 040 593 1176
Järvenpää:
neuvontapuhelin 040 315 2646, ma-pe klo 8-12
Tuusula:
sosiaalisen kuntoutuksen esimies Tarja Lehtinen, p. 040 314 3307
Mäntsälä, Pornainen:
johtava päihde-ja miel.terv.työntekijä Sirpa Litmanen, p. 040 314 5628
Nurmijärvi: päihdesairaanhoitajat, ma-pe klo 13-14, p. 040 317 3271

Päivitetty 15.01.2018