Keski-Uusimaa

Maaseutuasiamies 
Maaseutupäällikkö Noora Fager-Pintilä, p. 040 314 5945, noora.fager-pintila(a)mantsala.fi
Maaseutuasiamiesten yhteinen palvelunumero 040 314 5266
Ritva Heikkilä, p. 044 405 5525, ritva.heikkila(a)porvoo.fi (Helsinki, Vantaa)

ProAgria Etelä-Suomi
info.etela(a)proagria.fi 
Maatalouden neuvontapalveluja. Puhelinvaihde 020 747 3000
Uudenmaan aluetoimisto, Seutulantie 1, 04410 Järvenpää
EU-tuet, viljelysuunnittelu, talous, työterveyshuolto:
Juha Simola p.0400 461715, juha.simola@proagria.fi
Raija Kemppainen p. 0400 845 814, raija.kemppainen@proagria.fi

Mela-asiamies
Monica Oljemark, p. 029 435 2679, monica.oljemark@mela.fi
Kerstin Westerholm, p. 029 435 2672, kerstin.westerholm@mela.fi (Helsinki, Vantaa)

Lomituspalvelut
Mäntsälä, Nurmijärvi, Pornainen, Tuusula, Kerava, Järvenpää, Helsinki, Vantaa:

Lomituspalvelujen esimies, Ann-Katrin Ranta-Fransman, p. 040 556 6132, ann-katrin.ranta-fransman(a)loviisa.fi
Lomituspalveluohjaaja, Ulla Kepenek, p. 040 556 6235, ulla.kepenek(a)loviisa.fi
Hyvinkää:
Lomituspalveluiden toimitusjohtaja Kaisa Tyrni, p. 040 869 6423, kaisa.tyrni(a)hameelinna.fi

Maaseudun tukihenkilöverkko
Keskusteluapua kaikille maaseudun asukkaille toimialasta riippumatta. 
Aluevastaava Heli Väre p. 045 106 7618
Palveleva maaseutupuhelin p. 010 504 5760 (joka päivä klo 18.00 -22.00) 

MTK-Uusimaan EU-avustajat
Matti Olkanen, p. 0400 804 879 (Pornainen)
Jouko Aalto, p. 0400 968 858 (Tuusulan seutu)
Arto Hanelius, p. 0500 503 003 (Tuusulan seutu)
Esa Heikkilä, p. 0400 484 240 (Tuusulan seutu)

Seurakunnat
Hyvinkää
: diakoniatoimisto, ajanvaraus ma klo 14-17, ti, to, pe klo 10-13, p. 019 4561 250
Järvenpää: johtava diakoni Marja Kosonen, p. 0400 466 361, marja.t.kosonen(a)evl.fi
Tuusula: johtava diakoni Jaana Rannikko, p.040 544 4747, jaana.rannikko(a)evl.fi
Kerava: johtava diakoniatyöntekijä Mirva Nyman, p.0400 378 013, mirva.nyman(a)evl.fi
Mäntsälä: diakoni Timo Naapuri, p. 040 743 3262, timo.naapuri(a)evl.fi
Nurmijärvi: johtava diakoni Tero Konttinen, p. 040 829 3411, tero.konttinen(a)evl.fi
Pornainen: diakoni Päivi Liu, puh. 040 526 5837, paivi.liu(a)evl.fi
Vantaa: vaihde p. 09 83 061, diakonit oman paikallisseurakunnan mukaan
Helsinki: diakonian päällikkö Kirsi Rantala, p. 09 2340 2532, kirsi.m.rantala(a)evl.fi

Talous- ja velkaneuvonta
Maksutonta velkaneuvontaa Keski-Uudellamaalla 
Tuusula, Kerava, Järvenpää: puhelinneuvonta ja ajanvaraus 09 8718 3081, ma klo 9-11, ti klo 9-10 ja to-pe klo 9-10.
Hyvinkää: puhelinaika ma-pe klo 9.30-10.30
Mäntsälä, Pornainen: Riihenaika Oy, p. 010 205 0800, soittoaika ma, ke, ja pe klo 9-11
Vantaa: puhelinneuvonta 09 8392 2120, ma, ti, to klo 9-11
Helsinki: puhelinneuvonta 09 3104 3887, ma-to klo 9-12
Takuusäätiön velkalinja
p. 0800 9 8009, soittoaika arkisin klo 10–14. Velkalinjaan voi soittaa kaikkialta Suomesta maksutta ja keskustella nimettömänä kaikista taloudellisiin ongelmiin liittyvistä asioista.

Kriisiapu ja henkinen ensiapu
Keski-Uudenmaan sosiaalipäivystys
, p. 040 315 3970, ma-to klo 15-8, pe klo 13 - ma klo 8, pyhäpäivät 24 h (Hyvinkää, Järvenpää, Kerava, Nurmijärvi, Tuusula, Mäntsälä, Pornainen)
Helsingin kriisipäivystys, p. 09 3104 4222
Helsingin sosiaalipäivystys, p. 020 696 006
Vantaan sosiaali- ja kriisipäivystys, p. 09 8392 4005
Suomen mielenterveysseuran valtakunnallinen kriisipuhelin p. 010 195 202, arkisin klo 9-7, viikonloppuisin/pyhinä klo 15-7
Kirkon palveleva puhelin 0400 221 180, soittoaika su-to klo 20-1, pe-la klo 20-3
MLL:n lasten ja nuorten puhelin, p. 116 111, soittoaika ma-pe klo 14-20, la-su klo 17-20
Rikosuhripäivystys p. 116 006 (valtakunnallinen), soittoaika ma-ti klo 13-21, ke-pe 17-21

Perheneuvonta
Ammatillista, maksutonta keskusteluapua parisuhteen ja perheen kysymyksissä sekä elämän kriisitilanteissa.
Järvenpään, Keravan ja Tuusulan perheasiain neuvottelukeskus, puh. 09 280 322 
Hyvinkään perheasiain neuvottelukeskus, p. 040 8050 390, ajanvaraus ma-to klo 9-11
Mäntsälä, Pornainen: Porvoon seudun perheasiain neuvottelukeskus puh. (019) 6611 315, ajanvaraus ma-ti klo 10–12
Nurmijärven perheasiain neuvottelukeskus, p. 050 594 6452, ajanvaraus klo 10-12
Helsingin perheasiain neuvottelukeskus, p. 09 2340 2555, ajanvaraus arkisin klo 9–12 / 09 2340 2562, måndag och torsdag kl. 9.30-10.30
Vantaan perheasiain neuvottelukeskus, p. p. 09 830 6330, päivystys ma, ke-pe klo 9-11, ti klo 14-17

Päihdehuolto
Kerava: sairaanhoitajien puhelintunnit ma-pe klo 12-13, p. 040 318 3017
Hyvinkää: päihdepalvelu, p. 040 593 1176
Järvenpää: neuvontapuhelin 040 315 2646, ma-pe klo 8-12
Tuusula: sosiaalisen kuntoutuksen esimies Tarja Lehtinen, p. 040 314 3307
Mäntsälä, Pornainen: johtava päihde- ja mielenterveystyöntekijä Sirpa Litmanen, p. 040 314 5628
Nurmijärvi: päihdesairaanhoitajat, ma-pe klo 13-14, p. 040 317 3271.

Päivitetty 15.01.2018