Itä-Uusimaa

Maaseutuasiamies 
Vastaava maaseutuasiamies, Sam Vickholm, p. 040 521 8128, sam.vickholm(a)loviisa.fi
Ritva Heikkilä, p. 044 405 5525, ritva.heikkila(a)porvoo.fi
Minna Elosuo, p. 040 720 9934, maataloustoimisto(a)orimattila.fi (Pukkila, Myrskylä)
Maaseutupäällikkö Noora Fager-Pintilä, p. 040 314 5945, noora.fager-pintila(a)mantsala.fi (Askola)

ProAgria Etelä-Suomi
info.etela(a)proagria.fi 
Maatalouden neuvontapalveluja. Puhelinvaihde 020 747 3000
Uudenmaan aluetoimisto, Seutulantie 1, 04410 Järvenpää
Myrskylän toimisto, Syväjärventie 12A, 07600 Myrskylä
EU-tuet, viljelysuunnittelu, talous, työterveyshuolto:
Juha Simola p.0400 461715, juha.simola(a)proagria.fi
Raija Kemppainen p. 0400 845 814, raija.kemppainen(a)proagria.fi

Mela-asiamies
Monica Oljemark, p. 029 435 2679, monica.oljemark(a)mela.fi

Lomituspalvelut
Lomituspalvelujen esimies, Ann-Katrin Ranta-Fransman, p. 040 556 6132,
ann-katrin.ranta-fransman(a)loviisa.fi
Lomituspalveluohjaaja, Ulla Kepenek, p. 040 556 6235, ulla.kepenek(a)loviisa.fi

Maaseudun tukihenkilöverkko
Keskusteluapua kaikille maaseudun asukkaille toimialasta riippumatta. 
Aluevastaava Heli Väre p. 045 106 7618
Palveleva maaseutupuhelin p. 010 504 5760 (joka päivä klo 18-22) 

MTK-Uusimaan EU-avustajat
Hannu Jääskeläinen, p. 0400 496 994 (Askola)

Seurakunnat
Loviisa
: diakoni Marjo Mustonen, p. 040 593 5944, marjo.mustonen(a)evl.fi (fi) / t.f. diakon Rea Skog, p. 040 593 2659, rea.skog(a)evl.fi (sve)
Lapinjärvi: diakoni Kari Martikainen, p. 050 382 7523, kari.martikainen(a)evl.fi (fi) / diakon Susann Stenberg, p. 044 722 9239, susann.stenberg(a)evl.fi 
Porvoo: diakoniatyöntekijöiden yhteisnumero 019 661 1231 (fi) / ledande diakoniarbetare Åsa Eriksson, 040 589 0354, åsa.eriksson(a)evl.fi (sve)
Sipoo: diakonissa Merja Rantakangas, p. 050 566 3685, merja.rantakangas(a)evl.fi (fi) / diakon Sara George, p. 050 566 3691, sara.george(a)evl.fi (sve)
Askola: diakoniatyöntekijä Taina Lapinniemi, p. 040 839 0192, taina.lapinniemi(a)evl.fi
Pukkila: diakoni Hanne Matikainen, p.040 849 1209, hanne.matikainen(a)evl.fi
Myrskylä: diakoniatyöntekijä Tiina Kemppainen, p. 040 721 7963, tiina.kemppainen(a)evl.fi

Talous- ja velkaneuvonta
Maksutonta velkaneuvontaa Itä-Uudellamaalla 
Riihenaika Oy, p. 010 205 0800, soittoaika ma, ke, ja pe klo 9-11 
Takuusäätiön velkalinja p. 0800 9 8009, soittoaika arkisin klo 10–14. Velkalinjaan voi soittaa kaikkialta Suomesta maksutta ja keskustella nimettömänä kaikista taloudellisiin ongelmiin liittyvistä asioista.

Kriisiapu ja henkinen ensiapu
Porvoon sosiaalipäivystys
, p. 040 517 4194, sosiaalipaivystys(a)porvoo.fi
Suomen mielenterveysseuran valtakunnallinen kriisipuhelin p. 010 195 202, arkisin klo 9-7, viikonloppuisin/pyhinä klo 15-7
Kirkon palveleva puhelin 0400 221 180, soittoaika su-to klo 20-1, pe-la klo 20-3
MLL:n lasten ja nuorten puhelin, p. 116 111, soittoaika ma-pe klo 14-20, la-su klo 17-20
Rikosuhripäivystys p. 116 006 (valtakunnallinen), soittoaika ma-ti klo 13-21, ke-pe 17-21, Porvoon seudun palvelupiste, Sofia Eklund, p. 050 652 8341

Perheneuvonta
Ammatillista, maksutonta keskusteluapua parisuhteen ja perheen kysymyksissä sekä elämän kriisitilanteissa.
Porvoon seudun perheasiain neuvottelukeskus (Porvoo, Askola, Lapinjärvi, Loviisa, Myrskylä), ajanvaraus ma-ti klo 10–12, puh. 019 6611 315
Lahden seurakuntayhtymän perheasiain neuvottelukeskus (Pukkila, Myrskylä), p. 044 7191 535
Sipoo: ajanvaraus ja puhelinajat ma ja to klo 12-13, puh. 09 2353 6573
Tarkoitettu perheille, jossa alle 18-v. lapsia.

Päihdehuolto
Myrskylä, Pukkila
: päihdehoitajan ajanvaraus ma-pe klo 11-12 p. 044 729 7741
Porvoo: mielenterveys- ja päihdepalvelujen neuvonta p. 019 520 4527
Sipoo: päihdetyöntekijä Saila Kaitila, p. 09 2353 6526
Loviisa, Lapinjärvi: sos. työntekijä Laila Hurmerinta, p. 040 721 7565 / psyk. sairaanhoitaja Anne Santaharju, p. 044 455 5346
Askola: psyk. sairaanhoitaja Heidi Hovisilta, p. 040 7109 208

Päivitetty 15.01.2018