AjankohtaistaAsiakkaiden työhyvinvointi Melan ykkösasia

Asiakkaiden työhyvinvointi Melan ykkösasia 08.12.2011

"Asiakkaiden työhyvinvointi on Melalle ykkösasia. Myös Suomen hallituksen sopima raamiratkaisu nostaa nyt kiitettävästi esiin maatalousyrittäjien työhyvinvoinnin tukemisen ja peräänkuuluttaa kokonaisvaltaista ja poikkihallinnollista kartoitusyhteistyötä työhyvinvoinnin kehittämistä varten. Maatalousyrittäjien työhyvinvoinnin edistämisessä Melan rooli on keskeinen", toimitusjohtaja Päivi Huotari sanoo Melan valtuuskunnan kokouksessa.

Mela käynnisti vuoden 2011 alussa maatalousyrittäjien työhyvinvointiohjelman, jonka tavoitteena on lisätä terveitä työvuosia ja edistää sitä, että maatalousyrittäjät voivat irrottautua työstään terveenä myös lomalle ja eläkkeelle. Ohjelman osa-alueita ovat maatalousyrittäjien työterveyshuolto, lomituspalvelut, kuntoutus sekä työturvallisuuden ja työssä jaksamisen asiantuntijapalvelut.

Maatalousyrittäjien työolot poikkeavat merkittävästi muiden ammattiryhmien työoloista. Melan ja työterveyshuollon läheinen yhteistyö parantaa mahdollisuuksia auttaa ajoissa maatalousyrittäjiä työturvallisuus- ja jaksamisongelmissa sekä kuntoutusta vaativissa tilanteissa. Erikoistuminen sekä työterveyshuoltopalveluiden räätälöinti ovat tulevaisuutta. Työterveyshuoltoon kuuluvat yrittäjät ovat oikeutettuja tilakäynteihin.

Tällä hetkellä vain vajaa 40 prosenttia maatalousyrittäjistä kuuluu työterveyshuoltoon. Edellisen vuoden aikana luku on jopa hieman laskenut.

"Maatalousyrittäjien liittymisaste työterveyshuoltoon on liian alhainen. Nyt on oikea aika kartoittaa keinot ja mahdolliset lainmuutostarpeet, joiden avulla turvataan maatalousyrittäjille laadukas ja kattava työterveyshuolto kaikkialla Suomessa. Tässä asiassa koordinaattorin tehtävä sopii luontevasti Melalle", toimitusjohtaja Päivi Huotari sanoo.

Vuokrausvaihtoehto poistuu luopumistuesta

Maatalousyrittäjien luopumistukilaki muuttuu vuoden 2012 alusta siten, että luopumistavoista poistuu lisäalueen vuokraus toiselle viljelijälle. Hakemukset, jotka tulevat vireille tämän vuoden loppuun mennessä käsitellään vuonna 2011 voimassa olevin ehdoin, jolloin vuokrausvaihtoehto on vielä mahdollinen.

Tämän vuoden loppuun mennessä arvioidaan Melaan saapuvan noin 550 hakemusta, kun kahtena edellisenä vuonna vastaava luku on ollut alle 400 hakemusta vuodessa. Lokakuun loppuun mennessä oli toteutunut jo 448 luovutusta, joista 89 lisämaavuokrauksella.

Ikärakenne ja eläkkeet vaikuttavat etuusmenoihin

Ensi vuonna Melan asiakkailleen maksamien etuusmenojen arvioidaan olevan 964,5 miljoonaa euroa eli nousevan 3 prosentilla. Syynä tähän on vanhuuseläkemenojen kasvu, joka johtuu suurten ikäluokkien tulosta eläkeikään ja eläketason noususta.

Melan liikekulut pidetään kurissa myös tulevana vuonna. Melan liikekuluihin on vuoden 2012 budjetissa varattu 24,6 miljoonaa euroa. Kuluvan vuoden toteutumaan nähden 3 prosentin kasvu johtuu jo käynnistyneistä, mutta ensi vuoden puolelle siirtyvistä asiakaspalvelua tehostavista tietohallintohankkeista.

LISÄTIETOJA
Maatalousyrittäjien eläkelaitos
Toimitusjohtaja Päivi Huotari, puh. 020 630 0268 tai 050 500 4514, paivi.huotari@mela.fi

Maatalousyrittäjien eläkelaitos Mela hoitaa maatalousyrittäjien, kalastajien, poronhoitajien ja apurahansaajien lakisääteistä sosiaaliturvaa. Eläke- ja tapaturmavakuutusten lisäksi Mela vastaa maatalouslomituksesta. Melan asiakkaina on 80 000 vakuutettua ja 150 000 eläkkeensaajaa. www.mela.fi